Premiéry

V divadelnej sezóne 2019/2020 pripravilo Slovenské národné divadlo pre svojich návštevníkov celkovo 13 premiérových titulov.
 
Činohra SND chystá v sezóne 2019/2020 osem premiér Sále činohry a v Štúdiu, ktoré budú reflektovať najmä tému umenia a divadla v našej spoločnosti. V Sále činohry to bude autorská inscenácia Jiřího Havelku o poslaní umelca v súčasnosti, Dnes večer nehráme. Potom i adaptácia Divadelného románu Michaila Afanasieviča Bulgakova v réžii divadelného dua SKUTR, slovenská klasika Jozefa Hollého Kubo v réžii Lukáša Brutovského a nakoniec príbeh, ktorý sa dotkne samotnej podstaty umeleckej práce, Scény zo života (Ingamara Bergmana) v réžii Romana Poláka.
 
V Štúdiu tituly ako súčasná britská komédia z divadelného prostredia Celé zle Henryho Lewisa, Jonathana Sayera, Henryho Shieldsa v réžii Michala Vajdičku, ale i klasika dvoch klenotov českej a slovenskej realistickej drámy – Jozef Gregor Tajovský/Gabriela Preissová Hriech/Její pastorkyňa v réžii Matúša Bachynca, komorný príbeh kontroverzného talianskeho básnika Torquata Tassa odJohanna Wolfganga Goetheho v réžiiJana Antonína Pitínského a nakoniec inscenácia hry Heinera Müllera Stroj Hamlet v réžii Slávy Daubnerovej.
 
Ďalšie projekty pripravujeme v Modrom salóne. Jedným z nich je inscenácia hry Alexandry Salmely Cudzô v réžii Júlie Rázusovej pre mladého diváka. Ide o exkluzívny medzinárodný projekt v rámci ETC. Ďalej budeme pokračovať v spolupráci s nezávislými zoskupeniami v rámci línie dobrodružnej dramaturgie, pripravíme inscenované čítanie víťazného textu v súťaži Dráma Strigy a uvedieme aj diskusno-popularizačné programy venované storočnici.
 
Opera SND pripravuje v jubilejnej sezóne okrem iných podujatí tri operné opusy, ktoré obohatia hrací plán divadla. Vždy príťažlivé dielo klasika českej romantickej hudby Antonína Dvořáka Rusalka nemusíme nášmu divákovi predstavovať. Na doskách našej scény sa objavuje pravidelne a priťahuje divákov každej vekovej kategórie. Nemenej zaujímavým titulom je jedno z vrcholných diel majstra Giuseppa Verdiho – tak trochu „exotizujúca“ Aida, ktorá zastupuje monumentálnu veľkoopernosť v tom najkladnejšom význame slova. A koncom sezóny obrátime pozornosť na skoršie, ale nemenej významné dielo v dejinách opery, na operu Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba, ktorá priblíži „ľachtikársky“, ale aj uštipačný svet osvietenského rokoka.

Balet SND chystá v sezóne 2019/2020 premiéry dvoch baletných titulov, ktoré sa v rámci svetového repertoáru zaraďujú k tým najúspešnejším. V jubilejnej sezóne prinesieme baletný klenot v podobe baletu Mariusa Petipu Don Quijote v naštudovaní Vasilija Medvedeva. Vrcholom sezóny bude premiéra Prokofievovej Popolušky v choreografii významného európskeho tvorcu Michaela Cordera, choreografa Royal Ballet v Londýne. Spoločne s operou a činohrou oslávime storočnicu Galavečerom, v ktorom budú účinkovať najvýznamnejší protagonisti troch súborov SND spolu s hosťami zo svetových scén. V rámci choreografického ateliéru uvedieme pôvodný večer dvoch mladých tvorcov, ktorí ponúkajú nový pohľad na vrcholné Ravelove diela – Dafnis a Chloé a Bolero.