Premiéry

V divadelnej sezóne 2018/2019 pripravilo Slovenské národné divadlo pre svojich návštevníkov celkovo 13 premiérových titulov.

Ako svoju prvú premiéru uvedie Činohra SND hru súčasného maďarského dramatika Istvána Tasmádiho Vysoká škola diváckeho umenia v réžii Józsefa Czajlika. Nasledovať bude Projekt 1918 z pera Daniela Majlinga (na motívy próz Josepha Rotha), zachytávajúci na vzorke osudov vojakov z periférnej rakúsko-uhorskej posádky posledné roky mnohonárodnej monarchie so všetkou jej pozlátkou, morálkou i pseudomorálkou, slávou aj tieňmi, chybami a hnilobou. Do roku 2019 vstúpi činoherný súbor premiérou hry oceňovanej britskej autorky Lucy Prebblovej Vedľajšie účinky, skúmajúcej hranice vedy a etiky, ale aj našich vlastných emócií. Na začiatku februára budú dosky Činohry SND patriť svetovej premiére divadelnej adaptácie medzinárodne oceňovaného filmu Štvorec v réžii Mariána Amslera; nasledovať budú Ruské denníky Ale Rachmanovovej v réžii Romana Poláka; poetická groteska ikonického izraelského spisovateľ Hanocha Levina Pohreb alebo svadba - čo skôr? pod režijným vedením Ondreja Spišáka; na Slovensku doposiaľ neiscenované Euripidove Bakchantky; a na záver sezóny to bude známa hra známeho Friedricha Dürrenmatta Fyzici kladúcej hlboké filozofické otázky o zodpovednosti elít za chod dejín. 

Úvodná premiéra sezóny bude patriť v Opere SND veľkolepej historickej freske Giuseppe Verdiho Don Carlo. Strhujúcej dráme o moci, zneužití ideológie i osobnej tragédii veľkých hráčov na politickej mape minulosti. V hudobnom naštudovaní Martina Leginusa dá monumentálnu scénickú podobu dielu vynikajúci slovinský režisér Diego de Brea a v jednej z hlavných postáv bude po prvý raz na doskách SND premiérovo debutovať svetoznámy slovenský basista Štefan Kocán. Ďalším premiérovým titulom bude príspevok detskému divákovi: nová pôvodná slovenská rozprávková opera hudobného skladateľa Petra Zagara na libreto Daniela Heviera s názvom Rozprávka o šťastnom konci. Finále sezóny bude patriť historicky prvej slovensko-ukrajinskej koprodukcii, ktorej predmetom bude nová inscenácia ďalšieho veľkého diela svetovej opernej literatúry, Hoffmannových poviedok Jacqua Offenbacha. V Opere SND privítame v tomto titule po prvý raz jednu z výrazných osobností súčasnej európskej divadelnej a opernej scény, režiséra ukrajinského pôvodu Andriya Zholdaka.

Balet SND chystá v sezóne 2018/2019 dva zaujímavé tituly – pôvodný slovenský projekt Beatles go Baroque, pod ktorý sa podpíše domáci tím tvorcov, predovšetkým renomovaný slovenský autor Peter Breiner a pätica choreografov najmä z radov Baletu SND. Impulzom k vytvoreniu komponovaného predstavenia bola hudba Petra Breinera, jedného z najnahrávanejších hudobníkov vo svete. Punc pôvodnosti a zároveň svetovosti bude mať aj druhá premiéra, ktorá prinesie na dosky SND príbeh a odkaz legendárneho komika a režiséra Charlieho Chaplina. Inscenáciu Tulák Chaplin vytvorí medzinárodný tím tvorcov, známy z inscenácie Nižinskij–Boh tanca – skladateľ Carl Davis, scénograf Mark Bailey a choreograf Daniel de Andrade. Postava Charlieho Chaplina sa dodnes v mysliach divákov spája s nezabudnuteľným milým tulákom s paličkou, v úzkom saku a priveľkých topánkach. Tanečnú podobu tohto filmového i ľudského génia uvedie Balet SND v svetovej premiére na jar 2019.