Blog

Derniéry Činohry SND
Publikované dňa: 10.12.2019

Medzi januárové derniéry patria monodráma Dostojevského novely Krotká (7. 1.) a inscenácia podľa oceňovaného filmu Rubena Ostlunda Štvorec (18. 1.). Krotká je snahou porozumieť tragickému činu a rozhodnutiu, ktoré mu predchádzalo. Je to retrospektívna spoveď vdovca, ktorý sa snaží pochopiť zúfalstvo ženy i svoju mieru viny. Richard Stanke prechádza mnohými fázami smútku, porozumenia a tragiky. Inscenácia režiséra Eda Kudláča a scénografky Evy Kudláčovej‑ Ráczovej je však i výtvarno‑ konceptuálnym zamyslením nad stratou a blízkosťou, nad manipuláciou a bezmocnosťou. Inscenácia Štvorec bola svetovou divadelnou premiérou medzinárodne oceňovaného filmu z festivalu v Cannes. Príbeh Fabricea je ukážkou veľkého životného zlomu, keď sebavedomý intelektuál z liberálneho umeleckého prostredia zažíva veľký zlom a stáva sa obyčajným rozvedeným mužom, vyhosteným z komunity, akosi nikam nepatriacim.

Mechanický pomaranč aj v SND
Publikované dňa: 10.12.2019

Po inscenácii slovenskej klasiky Drotár Divadla Andreja Bagara prichádza v januári 2020 na javisko SND ďalšie literárne aj filmovo spracované kultové dielo z jeho repertoáru. Anthony Burgess a jeho Mechanický pomaranč rozvíril vody literatúry, ale i filmu. V sále Činohry SND si ho budú môcť pozrieť diváci 21. januára 2020. V postave tínedžera Alexa ako vodcu skupiny, ktorá pácha nezmyselné zlo, sa predstaví Barbora Andrešičová, pričom ďalšie postavy stvárnia Andrea Sabová, Jakub Rybárik, Marián Viskup, Roman Poláčik a Juraj Ďuriš. Inscenácia nanovo a opätovne tematizuje túžbu konať zlo a (ne)možnosť zastaviť ho či zbaviť jeho nositeľa chuti po násilí a moci. Aká je komunita, ktorú zasiahne Alex, aký je štát a podmienky, ktoré dokáže vytvoriť pre zmysluplný a naplnený život ľudí? Čo je vlastne príčinou, ak sa násilie stáva akýmsi športovým výkonom bez obsahu?

Vrúcny hlas svetovej opery
Publikované dňa: 10.12.2019

Krehká, noblesná dáma so zvonivým strieborným sopránom a speváckou inteligenciou Lucia Popp sa stala pojmom. Rodáčka zo Záhorskej Vsi chcela byť lekárkou. Očarilo ju však herectvo, a keď si prof. Anna Hrušovská všimla jej výnimočné spevácke dispozície, bolo rozhodnuté. Lucia Popp účinkovala na tých najprestížnejších svetových scénach – v Štátnej opere vo Viedni, v La Scale v Miláne, v Covent Garden v Londýne, v Národnej opere v Paríži či v Metropolitnej opere v New Yorku. V „Metke“ spievala napríklad Kráľovnú noci v pamätnej inscenácii Čarovnej flauty, ktorej scénu a kostýmy navrhol Marc Chagall. Výber z Mozartových árií v interpretácii Lucie Popp vydalo vydavateľstvo EMI v prestížnej edícii Great Recordings of the Century. Stala sa Kammersängerin vo Viedni aj v Bavorskej štátnej opere v Mníchove. In memoriam vyzdvihol umelecké majstrovstvo umelkyne prezident SR Andrej Kiska udelením Radu Bieleho dvojkríža I. triedy.

Darčeková poukážka
Publikované dňa: 10.12.2019

Darujte Zmierenie, darujte Rozprávku, darujte Modlitbu alebo niektoré z takmer 90 repertoárových predstavení 100. sezóny SND. Ak si nie ste istí výberom, darčekové poukážky SND v hodnote 20 €, 30 € alebo 50 € nájdete v pokladniciach SND. Pretože najkrajšie Vianoce sú tradičné. A už 100 rokov patrí SND k tradíciám dobrej spoločnosti.

Jozef Dolinský st. v úlohe Tuláka Chaplina
Publikované dňa: 10.12.2019

Pri príležitosti 80. narodením tanečníka, pedagóga, baletného majstra a choreografa Jozefa Dolinského st. sa 30. novembra 2019 konalo slávnostné predstavenie baletu Daniela de Andrade a Carla Davisa Tulák Chaplin – pocta géniovi. Účinkovanie pána Jozefa Dolinského v úlohe Chaplina seniora završuje jeho úctyhodnú tanečnú kariéru potvrdzujúcu tanečné majstrovstvo a všestrannosť v úlohách klasických, neoklasických, ako aj súčasných diel. Absolvent konzervatória a choreografie na VŠMU zanechal v histórii Baletu SND výraznú stopu aj ako choreograf – autor pôvodných diel Metamorfózy na hudbu Eugena Suchoňa a Vojak a matka Jána Cikkera. V slovenskej premiére uviedol balety Márnotratný syn (1984), Metamorfózy (1985), Revízor (1987), Petruška (1979), Dafnis a Chloé (1986), Coppélia (1995), Klasická symfónia (1999) a ďalšie.

Pages